Naše roky a plán na ten letošní


Celý život se něco děje. Některý rok stojí obrazně řečeno za prd, některý je nezapomenutelný. Letos bude těch našich společných už 12. To je krásné číslo, moje oblíbené....

A jaké jsou ty naše nezapomenutelné?

2006 - to jsme se potkali
2009 - proč je to tento, to nikomu nepovím
2013 - vzali jsme se a narodil se nám Mucánek
2015 - našli jsme náš dům snů
2018 - narodila se Šalotka (Máme Matěje a Charlottku, ale u nás se málokomu říká tím opravdovým jménem :-D)


Na pár týdnů jsme teď na blog moc nemysleli, největším objektem našeho zájmu je nyní starost o nové miminko. Přesto jsme ale nevydrželi s nervama a v tomhle bezútěšném počasí se nám podařilo zbourat zcela příšernou pergolu, všechno možné doma vymalovat a přestavět a trochu upravit dětský pokoj.

Na rok 2018 máme však velké a smělé plány. Ten zcela zásadní je rekonstrukce střechy. Pokud všechno stihneme podle plánu, tak bychom ještě letos mohli začít připravovat půdu k zateplení a osídlení. Momentálně se ale soustředíme spíš než na to, jak bude podkroví vypadat, tak na barvu střechy a na to, jakou barvu fasády k tomu. Okapy, obložení přístavby domu, sokl, garáž, zámkovka na příjezdovou cestu... V hlavě se mi točí barevná paleta... Bádám, aby to všechno k sobě ladilo a aby se to moc brzy neokoukalo a nezačalo "dráždit". Hlavně budeme vše dělat postupně, tak musí existovat nějaký trvalý plán.

Trocha inspirace z Pinterestu nikdy nezaškodí....
Styl Šípkové Růženky je u mě jasnou volbou. Miluji růže. Rostou mi krásně i navzdory mojí péči nepéči. Jakožto totální zahradnický analfabet vyzbrojený knihou 2000 rad pro zahrádkáře, kterou nemám absolutně čas otevřít, jsem se rozhodla všude nasázet jen růže a levandule. Roky mi snad přinesou trochu volnějšího režimu, kdy se nad tím budu trochu zamyslet a naučit se kam a co, aby se to zelenalo :)


A víte co je nového? Zítra začíná březen.... To to letí


A+K+M+Š


8 komentářů:

 1. Jako přes kopírák :) Letos taky chceme střechu, poté zabydlovat půdu svépomocí (jak taky jinak). Zatím tu byl statik a zase se čeká než dodá podklady. Ani nemusím říkat, jak ty fachmani jedou šnečím tempem a termíny samozřejmě vůbec nedodržují. Ale ty to máš tedy dotažené k dokonalosti. Nad barvou oken jsem se vůbec nepozastavila, i když představu o fasádě (která snad jednou taky bude) už máme. Všechny stavby (dílna, přístavky, garáž) chci nechat popnout, nebo obložit kameny, inspirace toskánskem :) Ale to popnutí je zase finančně přívětivější. Další růže jsem si vyhlédla a snažím se jim najít místo, budou se ti líbit http://www.havlis.cz/karta.php?kytkaid=2683
  Doporučuji kupovat růže odolné vůči chorobám a černi, protože pár jich tu mám a jsou skoro bez práce. Ty neodolné jsou náročné a když o ně řádně nepečuješ, nejsou vůbec pěkné. Posílám pozdravy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám tu asi 170 cm stěny takových bývalých chlívků, které bych chtěla zkulturnit. Na boku už roste psí víno. Je tam polostín a velmi se mu tam daří. Ta prázdná stěna je na jih, tak přemýšlím, čím to nechat popnout. Poraď, květinový guru :D Byly tam stoleté túje, které jsme zlikvidovali - nenávidím túje - a nemám ráda takovou tu zahradní učesanou sterilitu. Spíš divočinu

   Vymazat
  2. Ach, stěnu na jih závidím. Mám tu stěnu, která je v přísném stínu a je to stěna, na kterou se koukáme z terasy. Její zvelebení nehrozí, tak ji nechám pnout panašovaným břečťanem, který si množím z jednoho vysazeného.
   Líbí se mi chmel (Humulus lupulus), ten je prý úžasný rychlo šplhoun a je to zase něco jiného. Nebo clematis, ale ty potřebují oporu, vlastně možná i chmel. Ten chmel když vytvoří ty své hlávky, to je pastva pro oči. A roste velmi rychle a brzo zakryje velké plochy.
   Mým favoritem je zimolez, ale opět bude potřebovat oporu. Je bujný, nádherně kvete a jak voní... Mám ho na opoře pro růže a když kvete, nejradši bych se do něj zabalila. A sedět ve voňavé zahradě je teda naprosto famózní. A je i do polostínu.

   Vymazat
  3. Clematisu mám několik a moc se mi nedaří. Sousedka povídala, že je to tím, že nám tam dost profukuje. Že to nemají rádi. Nicméně na tu jižní stěnu "chlívků" jsem teď koupila přísavník. Dost lidí ho nemá rádo, ale babička ho měla skoro po celém domě a mně se to vždycky líbilo. Ještě čekám denivky a floxy a hlavně hortenzie, které miluju... A objevila jsem komuli - motýlí keř, dám ho hned pod kuchyňské okno, představa, že vařím a dovnitř a ven mi courají motýli, je úžasná :-D

   Vymazat
  4. A vosy, mouchy... :D
   Tak já clematis teprve zkouším, jeden jsem zasadila na podzim a jeden teprve čekám, tak uvidíme. Prý hodně sluníčka, ale nohy ve stínu, hodně zamulčovat.
   Přísavník je super, hlavně jeho červená podzimní.
   Taky jsem objednávala denivky a z komule bych chtěla živý plot, jen nevím jestli je to vůbec reálné.
   Nechodíte na foodfest v dobřichovicích?

   Vymazat
  5. Pravda pravda, ale snad zůstanou na komuli a nepotáhnou mi domů :-D Vystavím do okna spreje :-D

   Na foodfestu v Dobřichovicích jsem nikdy nebyla, máme to dost daleko, my jsme na východ - Dobřichov. Plete se to :)

   Vymazat
  6. Ach škoda, doufala jsem, že jste blízko :)

   Vymazat
 2. Dobrý den Aneto, zrovna jsem objevila Váš blog a moc se mně líbí a jste moc šikovní! díky za inspiraci. Marcela

  OdpovědětVymazat